Zwiększenie bezpieczeństwa w zakładach karnych i aresztach śledczych to jeden z wielu celów jakie mają postawione przed sobą jednostki więzienne. Cel ten ma zostać zrealizowany m.in. poprzez ograniczenie możliwości dostępu do obiektów penitencjarnych osób trzecich, a także zintensyfikowanie kontroli zachowania osób podczas pobytu w tego typu jednostce.

 

W ramach systemów bezpieczeństwa pomocne jest rozwiązanie proponowane przez firmę CASTEL – jednego z producentów systemów oferowanych przez firmę Miwi-Urmet należącą do grupy Urmet od 2010 roku.

CASTEL oferuje jednostkom penitencjarnym interkomowe systemy bezpieczeństwa do cel, korytarzy, wind czy parkingów. Systemy te umożliwiają komunikację pomiędzy stacjami różnych oddziałów a centralnym punktem kontroli. System interkomowy do cel wyposażony jest w wandaloodporne stacje, kontrolę oświetlenia, świetlne oznakowanie połączeń oraz identyfikację numeru i funkcję wykrywania hałasu.

Dodatkowo CASTEL oferuje:

  • systemy komunikacji interkomowej i dostępu (do budynków, korytarzy, śluz),
  • systemy interkomowe do pokojów widzeń (z funkcją posłuchu i nagrywania),
  • systemy interkomowe do punktów wydawania paczek i dokumentów.

Castel to również wizualizacja systemu komunikacji, dostępu i alarmu z funkcją wideo, zarządzania dźwiękiem, wideo i dostępem (kody, karty lub biometryka) poprzez IP.

Stacje przystosowane są do środowiska więziennego, tj. charakteryzują się wysoką jakością dźwięku połączoną z wytrzymałością urządzeń. Produkty Castel to rozwiązania, które można integrować z systemem centralnego zarządzania bezpieczeństwem.

XELLIP /CAP IP oraz Maylis to dwa najnowsze systemy oferowane przez firmę CASTEL i stosowane w obiektach więziennych.

Główną korzyścią XELLIP jest bezpośrednia komunikacja (IP), tzn. jedno połączenie LAN do zarządzania dźwiękiem, obrazem, danymi i zasilaniem stacji (PoE). Ważna jest również jakość obrazu i dźwięku, którą można osiągnąć dzięki dwukierunkowej komunikacji (Full-Duplex) audio, pozbawionej szumów i echa oraz wysokiej jakości kolorowych kamer wideo (H.264). Co więcej, użycie protokołu SIP (RFC3261 standard) i najpowszechniejszych kodeków obrazu i dźwięku (G711, H263, H263+, H264) daje możliwość integracji z innymi systemami: telefonicznymi systemami IP, systemami nadzoru, systemami obserwacji wideo, itd. Na uwagę zasługuje również łatwa obsługa tego systemu – przyjazny dla użytkownika interfejs (aplikacja web) służąca do zdalnego programowania stacji i serwerów. System XELLIP uwzględnia również potrzeby osób niepełnosprawnych. Stacje i urządzenia wyposażone są w kolorowe kamery wideo, trzy diody LED, pętle indukcyjne dla aparatów słuchowych i przyciski z alfabetem Braille.

Maylis jest kompletnym systemem interkomunikacji wykorzystującym najnowszą technologię cyfrową. System jest owocem 40-letnich doświadczeń firmy CASTEL i spełnia wymagania najbardziej zróżnicowanych zastosowań.

Wybrane cechy systemu:

  • wszechstronne zastosowanie,
  • szybka i niezawodna komunikacja,
  • system komunikacji pomiędzy różnymi stacjami, który zapewni personelowi pełną ochronę,
  • graficzny interfejs użytkownika,
  • wizualizacja połączeń, dostępu i alarmów, z funkcją śledzenia i zapisu wydarzeń, a także bieżącego raportowania na wszystkich stacjach interkomu.

CASTEL posiada szerokie doświadczenie i wiele zrealizowanych projektów systemów interkomowych dla obiektów więziennych, co pozwala na oferowanie najwyższej jakości oraz funkcjonalności systemów komunikacji i bezpieczeństwa dla personelu, osadzonych i gości.

 

Marek Kośmider
kierownik Działu SSWiN, KD i SSP

Artykuł firmy Miwi Urmet Sp. z o.o.

 

Pin It

 

bg
pi