HIDHID Global zaktualizował swoje prognozy na 2016 rok oraz wskazał kierunki dalszego, potencjalnego rozwoju. W ciągu pierwszego półrocza firma zanotowała wzrost adaptacji rozwiązań mobilnych oraz zwiększone zainteresowanie Internetem Rzeczy.


Jedną z ważniejszych informacji z punktu widzenia obywateli Polski jest ta dotycząca rozwoju technologii mobile ID. Minister Cyfryzacji, Anna Streżyńska, zapowiedziała niedawno wprowadzenie bliźniaczego rozwiązania w Polsce. Zakłada on implementację dowodów tożsamości (takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy) w smartfonach. Jedna z największych, dotychczasowych przeszkód na drodze technologii mobile ID (czyli konieczność fizycznego przekazania urządzenia do sprawdzenia, np. policjantowi), została rozwiązana z pomocą technologii Bluetooth.
- W ciągu minionego półrocza zauważyliśmy wzrost inwestycji w technologie powiązane z Internetem Rzeczy. Klienci stawiają przede wszystkim na rozwiązania mobilne oraz na podwyższenie poziomu wygody użytkowania – mówi Stefan Widing, Prezes HID Global. – Nawiązaliśmy także współpracę z liderami branży technologicznej, którzy mają podobną do nas wizję tworzenia rozwiązań przyjaznych użytkownikowi. Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli ogłosić rezultaty naszej wspólnej pracy.
Poniżej przedstawiamy aktualizację ogłoszonych w styczniu trendów z zakresu bezpieczeństwa tożsamości na 2016 rok wg. HID Global:
1) Konstrukcja systemów zabezpieczeń i stosowanie dobrych praktyk z zakresu ochrony prywatności stają się równie istotne, co technologiczne innowacje. Zamiast koncentrować się wyłącznie na zapobieganiu atakom, większa uwaga skupiona jest na procedurach pozwalających opanować sytuację już po fakcie. W ciągu półrocza wiele zmieniło się na rynku poświadczeń mobilnych, Świat – w tym także Polska – zbliżył się do przeniesienia dowodów tożsamości, praw jazdy czy paszportów do wirtualnej rzeczywistości. Problem fizycznego przekazania smartfona (np. policjantowi w trakcie kontroli) został rozwiązany z pomocą odpowiednio zabezpieczonej technologii Bluetooth, jednocześnie pozwalając użytkownikom na kontrolę nad tym, jakie dane dostępne są dla innych.
2) Zgodnie z przewidywaniami, zapotrzebowanie na rozwiązania mobilne i ich spersonalizowaną ochronę wzrasta. Badania pokazują obawę o kwestie bezpieczeństwa, przy równoczesnej chęci jak najszerszego wykorzystania zalet i funkcjonalności smartfonów, tabletów czy smartwatchy. Poszerzana jest także sama definicja mobilności, gdzie większą uwagę zwraca się na możliwość natychmiastowego działania, wygodę i efektywność. Same smartfony mogą być już teraz wykorzystywane zarówno jako urządzenia uwierzytelniające, jak i wszechstronne czytniki dla nowych poświadczeń (chociażby takich, jak planowane w Polsce mID). W londyńskim CityPoint strażnicy od niedawna mogą używać swoich smartfonów jako czytników NFC – przykładając do telefonu tag RFID są w stanie zweryfikować poprawność upoważnień czy zameldować się na posterunku.
3) Branża zabezpieczeń skupiona jest przede wszystkim na wygodzie użytkowania. Technologia adaptuje się do nawyków i stylu życia użytkownika, a nie – jak do tej pory – go definiuje. Użytkownicy w dalszym ciągu poszukują przede wszystkim prostych, zaufanych rozwiązań, pozwalających na wykorzystywanie cyfrowych tożsamości w aplikacjach. Badania Frost & Sullivan wskazały komfort użytkowania jako jeden z dwóch kluczowych kierunków rozwoju mobilnej kontroli dostępu w najbliższych trzech latach. Ponadto, biometria w dalszym ciągu pokazuje, jak można łączyć bezpieczeństwo i wygodę w jedną, efektywną całość. Za wzór można stawiać polski bank PBS, który jako pierwszy w Europie wprowadził uwierzytelnianie biometryczne w swoich bankomatach. Obecnie cztery z pięciu największych instytucji finansowych w Brazylii stosuje takie same rozwiązania, upraszczając około dwa miliardy transakcji bankomatowych rocznie.
4) Bezpieczne, połączone tożsamości zmieniają podejście do tego, jak pracujemy, kupujemy i spędzamy wolny czas. Rynek zabezpieczeń wchodzi w nowy rozdział, gdzie wielopoziomowe strategie bezpieczeństwa wykorzystują biometrię, aby na stałe połączyć cyfrową tożsamość z jej prawowitym właścicielem. W ciągu pierwszego półrocza nastąpił gwałtowny wzrost na rynku cyfrowych tożsamości, torując drogę rozwoju nowych, innowacyjnych rozwiązań. Główną siłę napędową stanowią urządzenia wearables oraz Internet Rzeczy, które w coraz większym zakresie wykorzystywane są przy usprawnianiu procesów w firmach. Mowa tu m.in. o zarządzaniu energią, produktywności pracowników, śledzeniu zasobów, czy bezpieczeństwie.
5) W połączonym świecie definicja tożsamości (w kontekście systemów ochrony) jest poszerzana o tożsamość obiektów. Badania Gartnera wskazują, że codziennie na świecie jest łączonych ze sobą 5,5 miliona nowych „rzeczy” w ramach Internet of Things (IoT). Tym samym zwiększa się potrzeba ochrony prywatności, zwłaszcza na rynkach płatności, transportu, przemysłu czy ochrony zdrowia. Dużą rolę odgrywa tutaj biometria – na początku 2016 roku na rynku pojawiły się nowe technologie, pozwalające na inteligentne szyfrowanie i zapobieganie atakom na czytniki linii papilarnych.

Informacja prasowa

Pin It

Wyszukiwarka

Newsletter

"Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawnictwo Euro-Media sp z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul Rosoła 10a, w celu komunikacji związanej z użytkowaniem serwisu www.ochrona-mienia.pl oraz do celów marketingowo-reklamowych związanych z ofertami ww. wydawnictwa. Dane będą chronione zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (DzU nr 133 poz. 883 z 1997r. z późniejszymi zmianami)."

Facebook

Najnowsze wydanie

okladka OMII 02 2018

Prenumerata

baner prenumerata

OPTEX – nowoczesne rozwiązania dla zakładów karnych

OPTEX nowoczesne rozwiązania dla zakładów karnych 183x

Patronaty

  SECURITECH konf szkol

 baner securex

 Balt Military Expo 2018 240px

patronaty flow effect monitoring5.06

Reklama

 Kiddle baner

Nr 613

reklama miwi dluga

 

bg
pi