2014-02-60-1W przeszłości tematy bezpieczeństwa i monitoringu omawiano głównie w środowisku branżowym, a także wśród średnich i dużych przedsiębiorstw, które były głównymi odbiorcami tych rozwiązań. Obecnie tymi samymi kwestiami coraz częściej interesują się konsumenci końcowi oraz właściciele małych firm, zaniepokojeni wszechobecnymi zagrożeniami bezpieczeństwa.

Rosnące zapotrzebowanie na systemy monitoringu w domach i małych firmach poskutkowało szybką reakcją dostawców, którzy wprowadzili do swoich ofert rozwiązania przeznaczone do samodzielnego montażu. Są to zestawy, które można nabyć z dyskami lub bez nich. Po zamontowaniu urządzenia te mogą natychmiast rozpocząć pracę. Jednak zanim konsument lub właściciel małej firmy zainwestuje w system monitoringu, powinien poświęcić czas na poznanie rynku, aby nowy zakup jak najlepiej spełniał jego potrzeby.

 

Dysk „szyty na miarę”

Jednym z ważniejszych elementów rozwiązań monitoringu jest pamięć masowa, niezbędna do przechowywania nagrywanych materiałów. Jakość dysku ma ogromne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania całego systemu. Jeśli kupujemy urządzenie bez pamięci masowej, warto zwalczyć pokusę i powstrzymać się przed kupnem najtańszych napędów, jakie jesteśmy w stanie znaleźć. W większości przypadków zakupiona pamięć będzie przeznaczona do komputerów PC, a tym samym nieprzygotowana do całodobowej pracy. Istnieje też prawdopodobieństwo, że taki dysk nie będzie w stanie nagrywać wielu strumieni wideo w jakości HD lub Full HD bez gubienia klatek, a także będzie zużywał więcej prądu, jednocześnie wydzielając więcej ciepła. Ten ostatni fakt jest szczególnie ważny dla niezawodności całego urządzenia, ponieważ nadmierna ilość ciepła może znacząco zmniejszyć żywotność dysku twardego, a także wpływać negatywnie na operacje zapisu i odczytu w napędach pracujących w systemach monitoringu.

 

2014-02-62-1

 

 

Monitoring wspomagany

W miarę możliwości kupujący powinien zwrócić uwagę na napędy zoptymalizowane do pracy w środowisku monitorowanym. Przykładem takiej technologii optymalizującej jest technologia AllFrame™, która usprawnia wydajność odczytu nagrań, a także zmniejsza liczbę błędów i przypadków utraty płynności dzięki współpracy z funkcją strumieniowania ATA. Dyski powinny być również zaprojektowane do całodobowej pracy oraz wyposażone w technologię, która zmniejsza pobór energii, a tym samym ilość wydzielanego ciepła, taką jak IntelliPower™. Jest to szczególnie ważne, jeśli napędy będą pracować w pasywnie chłodzonej obudowie (zarówno jako samodzielne urządzenia, bądź w otoczeniu innych dysków twardych).

Ze względu na duże znaczenie pamięci masowej dla działania systemów monitoringu, producenci dysków wprowadzili na rynek modele wyposażone w wyżej wymienione technologie. Firma WD rozpoczęła niedawno sprzedaż napędów serii WD Purple – zoptymalizowanych pod kątem typowych systemów monitoringu. Dyski te (o pojemności do 4 TB) zapewniają wysoką wydajność i niezawodność. Zostały przetestowane pod kątem zgodności z setkami systemów dozorujących. Pojedynczy dysk może obsłużyć strumień z 32 kamer rejestrujących obraz w jakości HD. Produkty te są przeznaczone do pracy w systemach zawierających od 1 do 8 dysków.

 

Im dłużej, tym lepiej

Oprócz wyboru odpowiedniego typu napędu należy także rozważyć zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową. Zależy ono m.in. od parametrów kamer oraz żądanego okresu przechowywania nagrań wideo. Okres przechowywania materiałów zależy od wewnętrznej polityki firmy, ale coraz częściej stosuje się zasadę przechowywania danych przez 30 dni1. Ogólna zasada brzmi: im dłużej można przechowywać dane, tym lepiej. Jeśli wymagania dotyczące ilości przestrzeni dyskowej nie są znane, warto odwiedzić witryny internetowe producentów dysków i sprawdzić, czy nie znajdują się tam kalkulatory pojemności. Wielu dostawców, w tym firma WD (www.wd.com), zapewnia dostęp do takich kalkulatorów oraz narzędzi wyboru dysku, które ułatwią dobranie rodzaju napędu oraz jego pojemności do konkretnych potrzeb.

 

1 Niektóre organizacje są zobowiązane prawnie do przechowywania danych przez jeszcze dłuższe okresy.

 

Norbert Koziar
WD Senior Sales Manager
Central Eastern Europe

 

Artykuł firmy WD

 

Pin It

 

bg
pi