Rok 2015 okazał się tragicznym w skutkach dla Francuzów i Belgów. Charlie Hebdo, seria zamachów terrorystycznych w Paryżu i Saint-Denis, w których ginie 137 osób, zamachy w Ankarze, to tylko niektóre miejsca, w których śmierć poniosło wiele osób. Cele były na tyle zróżnicowane, że trudno określić w jakim miejscu wydarzy się kolejny atak terrorystyczny. Rządy wdrażają kolejne środki bezpieczeństwa, w mediach dyskutuje się o granicy dozwolonej inwigilacji, a co mogą zrobić firmy, które są narażone na ataki?

 

 

2016 06 40 1 2016 06 40 2

2016 06 40 3

 

 

Bramki do wykrywania metalu

 

Na rynku zabezpieczeń bramki do wykrywania metali stanowią podstawę działań służb ochrony. Jeśli chodzi o samą konstrukcję takich urządzeń to niewiele się zmienia, lecz intensywnie rozwija się technologia detekcji. Wśród specjalistów największą popularnością cieszą się urządzenia do szybkich skanów, a Garrett PD 6500i to wielofunkcyjny lider kategorii, jeśli chodzi o skuteczność i szybkość detekcji. Jest to nowoczesna i niezawodna konstrukcja amerykańskiej firmy Garrett. Urządzenie dysponuje możliwością ustawienia aż 33 stref wykrywania (18 stref podstawowych oraz 15 pomocniczych). Dzięki procesorowi DSP można wykryć nawet małe obiekty poruszające się z dużą prędkością od poziomu podłoża aż do górnej części bramki.

 

Garrett PD 6500i przy pomocy zaawansowanej technologicznie konstrukcji wykonanej z wielokierunkowego układu cewek wykrywa pistolety, noże oraz inne niebezpieczne elementy, nie alarmując jednocześnie o obecności niewielkich i niegroźnych elementów. Dodatkowo urządzenie eliminuje występowanie fałszywych sygnałów dzięki filtracji poszczególnych sygnałów.

 

Montaż i obsługa urządzenia jest niezwykle prosta i nie wymusza szczególnego przygotowania lub doświadczenia. Profesjonalna bramka PD 6500i nie wymaga okresowej kalibracji, ponieważ została wyposażona w funkcję autokalibracji, dzięki czemu nie trzeba weryfikować czy detekcja odbywa się w sposób prawidłowy. Bramka posiada szereg certyfikatów, które świadczą o jej jakości i skuteczności tj. NIJ 0601.02, 3-Gun FAA, CSA, TEC, CB oraz ICNIRP. Garrett PD6500i jest całkowicie bezpieczny, nawet dla osób z rozrusznikiem serca lub dla kobiet w ciąży.

 

 

2016 06 41 1

 

 

Wykrywacze materiałów wybuchowych

 

Najnowsze rozwiązania w tej kategorii są w stanie wykryć ślady materiałów wybuchowych z dokładnością nawet do kilku jednostek „ppt” (parts per trillion – cząsteczek związku chemicznego przypadających na bilion cząsteczek roztworu). Jednym z najbardziej precyzyjnych urządzeń tego typu jest L-ION – mobilny wykrywacz materiałów wybuchowych. 

 

Laboratorium Inward Detection opracowało to urządzenie, aby było w stanie wykryć nawet niewielkie stężenie cząsteczek m.in. Trotylu, RDX, C4, Smetex’u i ich pochodnych.

 

L-ION działa w dwóch trybach – pobieranie próbek wprost z powietrza lub bezpośrednio z powierzchni, którą chcemy przebadać. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest zastosowanie technologii FAIMS, w której jonizacja jest wywoływana przez tzw. wyładowania kronowe. Specjalistyczne oprogramowanie analizuje widmo próbki i porównuje je z danymi wzorcowymi. Proces ten jest całkowicie bezpieczny dla operatora, ponieważ urządzenie nie wykorzystuje żadnych radioaktywnych materiałów.

 

Ważnym aspektem pod względem ekonomicznym jest brak konieczności kalibracji urządzenia. L-ION po uruchomieniu analizuje parametry środowiska, w którym się znajduje i automatycznie dopasowuje ustawienia do bieżących warunków pracy. Urządzenie znajdzie zastosowane we wszystkich jednostkach saperskich – zarówno w wojsku, jak również w policji.

 

 

2016 06 41 2

 

 

Ręczne detektory metalu

 

Najczęstszym ze spotykanych rozwiązań w kwestii bezpieczeństwa jest ręczny detektor metalu. Można go spotkać w licznych instytucjach państwowych, na lotniskach oraz podczas dużych imprez masowych. Firma Garrett oferuje również tego typu rozwiązanie, które doskonale sprawdziło się podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles. Mowa o urządzeniu Garrett Super Scanner® V, który został specjalnie zaprojektowany na tę okazję.

 

Urządzenie jest bardzo czułe i potrafi zlokalizować np. pistolet z odległości prawie pół metra oraz żyletkę z odległości 7,5 cm. Regulowanie czułości odbywa się przy pomocy jednego przycisku. Dostrajanie czułości pozwoli wyeliminować wszelkie anomalie wynikające z działania innych urządzeń lub obecności elementów mogących zakłócić pracę Super Scannera.

 

 

2016 06 41 3 2016 06 41 4

 

 

Obsługa urządzenia jest intuicyjna, a dzięki zastosowaniu autokalibracji mamy pewność, że wyniki będą wiarygodne za każdym razem. Całość wykonana jest z trwałego tworzywa ABS, który zabezpieczy mechanizm przed uszkodzeniami oraz deszczem. Wykrywacz Garrett Super Scanner V polecany jest dla policji, pracowników ochrony oraz wojska.

 

To tylko podstawowe formy zabezpieczenia budynków lub imprez, ale ich obecność znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. „Każda większa organizacja czy instytucja, która może stać się celem ataków, musi zabdać we własnym zakresie o podstawowy poziom zabezpieczeń. Niestety, w 2016 roku jest to wysoce wskazane” – mówi Paweł Wujcikowski, właściciel firmy oferującej specjalistyczny sprzęt detektywistyczny Spy Shop. 

 

 

Artykuł firmy Spy Shop

Pin It

 

bg
pi