Elektroniczne zabezpieczenia techniczne, w tym systemy alarmowe, aby spełnić swoje zadanie, muszą być jak najlepiej dopasowane do preferencji użytkowników i typu chronionego obiektu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń SSWiN? 

 

Pierwszym krokiem przy planowaniu systemu alarmowego jest poznanie wielkości, specyfikacji technicznej i przeznaczenia funkcjonalnego chronionego obiektu. Umożliwi to precyzyjne określenie liczby i rodzaju potrzebnych urządzeń detekcyjnych, sygnalizacyjnych i komunikacyjnych, a co za tym idzie – typu centrali, która będzie nimi sterować. Warto przy tym pamiętać, że administrator obiektu może w przyszłości zgłosić chęć zabezpieczenia nowych obszarów czy wprowadzenia do instalacji kolejnych urządzeń. Dlatego, aby uniknąć konieczności wymiany centrali alarmowej, wybierzmy taką, której właściwości nieco przekraczają obecne potrzeby.

 

System alarmowy mogą tworzyć urządzenia związane nie tylko z włamaniem. Dobrym przykładem są czujki specjalne, których zastosowanie może ustrzec przed kosztami związanymi z wypadkami losowymi lub umyślnym działaniem osób trzecich. I tak np. czujka zalania może wykryć wyciek wody w pralni, czujka dymu może poinformować o pojawieniu się ognia, a czujka gazów usypiających może zniweczyć próbę odurzenia ochrony w stróżówce. Do systemu alarmowego można także włączyć elementy automatyki budynkowej. Wachlarz funkcji oferowanych przez te urządzenia jest bardzo szeroki: od prostego włączania oświetlenia po zapadnięciu zmroku po realizowanie złożonych scenariuszy łączących sterowanie wieloma urządzeniami według zaprogramowanego schematu.

 

Ciekawe możliwości daje zastosowanie w systemie urządzeń bezprzewodowych, których montaż jest dużo prostszy i szybszy, gdyż nie wymaga układania dodatkowego okablowania. Tę właściwość doceni każdy, kto stanął w obliczu konieczności jak najszybszej rozbudowy systemu. Rozwiązania te doskonale sprawdzą się także w budowlach drewnianych czy zabytkowych wnętrzach, gdzie nie ma możliwości kucia ścian lub niewskazane jest układanie natynkowych koryt kablowych.

 

Kolejną kluczową kwestią są użytkownicy systemu. Musimy wiedzieć, ilu ich będzie, jakie są ich przyzwyczajenia i rytm dnia (jest to szczególnie ważne w przypadku budynków mieszkalnych) oraz czy mają mieć możliwość sterowania działaniem systemu i wglądu w jego parametry.

 

Te informacje są ważne nie tylko z punku widzenia bezpieczeństwa, lecz także wygody korzystania z systemu.

 

Następnym ważnym aspektem są możliwości komunikacyjne. W systemach alarmowych wykorzystywane są kanały: PSTN, GSM/GPRS, ethernetowy. Umożliwiają one skuteczne przekazywanie informacji do agencji ochrony, a także wygodne powiadamianie użytkowników przez komunikaty głosowe, SMS, PUSH czy e-mail. Nowoczesne centrale mogą być także zdalnie aktualizowane i konfigurowane, a do sterowania nimi można użyć aplikacji mobilnych.

 

Gdy wiemy już, jakie funkcjonalności mogą być realizowane przez centrale alarmowe, zobaczmy, które rozwiązania będą odpowiednie do poszczególnych typów obiektów.

 

 

Niewielki obiekt – podstawowa ochrona

 

Do zabezpieczenia małego sklepiku, kiosku, gabinetu kosmetycznego, garażu, piwnicy lub nawet placu budowy idealnie sprawdzi się moduł alarmowy MICRA. To proste urządzenie posiada 4 wejścia przewodowe, może także obsłużyć do 8 czujek bezprzewodowych (PIR, magnetyczne, stłuczenia szyby, zalania, dymu i ciepła) oraz 8 pilotów MPT-300 działających na częstotliwości 433 MHz. Dzięki wbudowanemu komunikatorowi GSM/GPRS moduł może przyjmować polecenia i wysyłać powiadomienia wiadomościami SMS. Wygodne zdalne sterowanie elementami systemu zapewnia aplikacja mobilna MICRA CONTROL, umożliwiająca poza podstawowym celem załączania i wyłączania czuwania systemu np. symulację obecności w domku letniskowym poprzez włączenie świateł lub uruchomienie wentylacji w biurze w upalny poranek, zanim personel zjawi się na miejscu.

 

 

2017 2 30 1

 

 

Ponadto MICRA może być stosowana jako moduł komunikacyjny. Przy wykorzystaniu jej wejść analogowych z podłączonymi czujnikami pomiarowymi (np. termometr) możliwa jest realizacja prostych zadań automatyki, takich jak monitorowanie poziomu wody w zbiorniku retencyjnym czy też temperatury w szklarni.

 

 

Perfekcyjna ochrona małych i średnich obiektów

 

Z myślą o mieszkaniach i niewielkich domach bądź biurach powstała nowa seria central alarmowych – PERFECTA. Umożliwiają one budowę systemów przewodowych oraz bezprzewodowych i hybrydowych. Pierwszy, tańszy typ instalacji warto wybrać, gdy jest możliwość ułożenia torów kablowych, z kolei w wykończonych wnętrzach można wykorzystać urządzenia radiowe (np. czujki z rodziny MICRA). Rozwiązania bezprzewodowe przydatne są także przy rozbudowie systemu – nowe urządzenia można dodać praktycznie natychmiast, szybko zabezpieczając np. wolnostojący garaż.

 

 

2017 2 31 1

 

 

Obiekt nadzorowany przez system PERFECTA można podzielić na dwie strefy (dowolne wejście może być przypisane do jednej lub obu jednocześnie), a w każdej z nich zdefiniować trzy tryby czuwania: nocny, dzienny i pełny.

 

Zdalną obsługę umożliwiają piloty MPT-350 oraz mobilna aplikacja PERFECTA CONTROL wykorzystująca transmisję pakietową GPRS. Jest to wygodne narzędzie do sterowania funkcjami systemu, sprawdzania stanu stref, wejść i wyjść oraz przeglądania informacji o zdarzeniach w systemie. Dzięki obsłudze wiadomości PUSH aplikacja zapewnia nieprzerwane powiadamianie użytkownika. Do (również zdalnego) konfigurowania systemu służy program PERFECTA Soft o przejrzystym, intuicyjnym interfejsie ułatwiającym pracę z instalacją.

 

 

Wszechstronna ochrona dla średnich obiektów

 

Dla obiektów średniej wielkości zaprojektowane zostały z kolei centrale alarmowe z serii VERSA, a wśród nich najnowsza – VERSA Plus. To rozwiązanie unikalne, łączące funkcjonalności dostępne do tej pory jedynie przy użyciu kilku odrębnych urządzeń. Oferuje ona komunikację kanałem ethernetowym oraz za pośrednictwem sieci GSM/GPRS i PSTN. Dzięki temu zapewnia powiadamianie e-mail i PUSH, skuteczne przekazywanie informacji do stacji monitorujących, sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej VERSA CONTROL oraz webowej MyVERSA, a także wygodne, zdalne programowanie.

 

Centrala VERSA Plus umożliwia tworzenie systemów przewodowych, a także bezprzewodowych i hybrydowych. Urządzenia radiowe działają w ramach dwukierunkowego systemu ABAX, co – dzięki szyfrowanej transmisji na częstotliwości 868 MHz – jest gwarancją bardzo wysokiego stopnia bezpieczeństwa. Dodatkową zaletę stanowi niezwykle szeroki wybór urządzeń ABAX, dający możliwość idealnego dopasowania systemu do chronionego obiektu i potrzeb jego użytkowników.

 

 

2017 2 32 1

 

 

Kompleksowe zabezpieczenie dużych, złożonych obiektów

 

Duże domy, biurowce i obiekty handlowo- -usługowe wymagają rozwiązań zaawansowanych technologicznie i funkcjonalnie, takich jak centrale z serii INTEGRA. Mogą one obsługiwać nawet do 256 wejść i 256 wyjść, do których podłączyć można całą gamę urządzeń: elementy systemu sygnalizacji włamania i napadu, automatyki budynkowej oraz kontroli dostępu. W ten sposób system bazujący na jednej, inteligentnej centrali alarmowej daje ochronę na wypadek włamania, zadymienia i pożaru, zalania, a oprócz tego powiadomi o naruszeniach, prześle informacje do stacji monitorującej czy zweryfikuje uprawnienia dostępu użytkowników do pomieszczeń. Może również sterować oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem itp. Do takiej instalacji możliwe jest także podłączenie magistrali KNX, co zapewnia dodatkowe rozszerzenie funkcjonalności dzięki licznym urządzeniom wykorzystujących ten międzynarodowy standard zarządzania i kontroli urządzeń i budynków. Całym systemem można wygodnie sterować za pomocą różnego typu manipulatorów, a także pilotów i aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL.

 

Warto przy tym wiedzieć, że instalacje alarmowe INTEGRA można zintegrować w jeden, centralnie sterowany system. Jest to możliwe dzięki INTEGRUM. Narzędzie to doskonale sprawdzi się do zarządzania bezpieczeństwem w przypadku wielkogabarytowych budowli i kompleksów budynków, a także firm posiadających oddziały w wielu oddalonych od siebie lokalizacjach.

 

 

2017 2 32 2

 

 

Zabezpieczenie obiektów wymagających specjalnej ochrony

 

 

2017 2 33 2

 

 

Przy zabezpieczaniu budynków o wysokim ryzyku włamania (banki, muzea, zakłady jubilerskie) oraz o znaczeniu strategicznym (przemysłowe, infrastruktury krytycznej) należy uwzględnić fakt, że instalacja chroniąca ich wnętrza powinna spełniać wymagania odpowiednich aktów normatywnych. Przykładowo, norma EN 50131 dotyczy wymagań wobec instalowanych w budynkach systemów sygnalizacji włamania i napadu, ściśle określając ich parametry. Ochronę na poziomie Grade 3 zagwarantuje system bazujący na zaawansowanej centrali serii INTEGRA Plus uzupełniony przez wysokiej jakości dualne czujki ruchu OPAL Pro, nowoczesne czujki kurtynowe AGATE, manipulatory INT-TSI, INT-TSH, INT-TSG, INT-KLCDR, zasilacze buforowe APS-612, czy moduły rozszerzeń INT-E i INT-O.

 

 

2017 2 33 1

 

 

 

SATEL

 

 

 

Pin It

 

bg
pi