Wydarzenia

System oddymiania musi być każdorazowo dostosowany do specyfiki danego obiektu i wymagań inwestora. Kluczowy jest nie tylko dobór urządzeń, ale także sposób ich konfiguracji i sterowania. Dużą elastyczność w tym zakresie dają centrale panelowe D+H do oddymiania i naturalnej wentylacji, które można rozbudowywać o kolejne funkcje zwiększając tym samym możliwości systemu. Od maja są dostępne w nowej, jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie. 

 

Centrale panelowe RZN 43xx-E są najczęściej stosowane w średnich i dużych obiektach, np. na portach lotniczych, w halach produkcyjnych czy centrach handlowych. Panelowa konstrukcja umożliwia włączenie do systemu dedykowanych funkcji, np. ustawienia czułości na intensywność wiatru, zamknięcia okien i klap podczas deszczu czy regulację czasu i stopnia przewietrzania. Płyta główna centrali standardowo jest wyposażona w sześć wolnych slotów przeznaczonych do montażu paneli, rozbudowa o kolejne sloty pozwala na różne kombinacje paneli liniowych i grupowych.

 

 

centrala panelowa RZN 43xx E DH Polska

 

 Ile paneli, tyle możliwości

 

- Niezbędnym do realizacji zadań pożarowych jest panel liniowy LE 513 – mówi Michał Włodyga, Senior Product Manager D+H Polska. - Umożliwia on podłączenie maksymalnie do 14 czujek i 8 przycisków oddymiania. Ponadto, pozwala na sterowanie linią sygnalizacji alarmu lub uszkodzenia. W powiązaniu z nim stosowany jest panel grupowy GE 628 V2, który zasila napędy elektryczne, reguluje czas i stopień otwarcia skrzydeł okiennych do wentylacji, a także wysuw napędów. Jeszcze inne możliwości daje panel pogodowy WE 516, który współpracuje z detektorami wiatru i deszczu – dodaje. Ponadto, system sterowany z centrali panelowej RZN, przy wykorzystaniu modułu TR 42, może przekazywać informacje o alarmie i uszkodzeniu instalacji oddymiania do BMS i SSP.

 

 

Optymalizacja kosztów

 

Wyposażenie centrali RZN 43xx-E w panel grupowy GE 650 Set umożliwia sterowanie napędami w systemach odprowadzania dymu i ciepła 230 VAC. Zastosowanie takiego rozwiązania przekłada się niższe koszty instalacji ppoż. między innymi ze względu na mniejsze niż w systemie na 24V przekroje przewodów i możliwość zwiększenia liczby napędów zasilanych z jednej grupy. Jest to zatem nie tylko optymalizacja kosztów, ale także samej budowy systemu.

 

 

Duże spektrum zastosowań

 

Centrale panelowe D+H znajdują zastosowanie w systemach wentylacji i oddymiania w budynkach o różnej kubaturze. Zainstalowano je m.in. w obiektach sportowych: Stadionie Miejskim we Wrocławiu, Arenie Lublin, Regionalnym Centrum Sportowym w Lubinie, Termach Maltańskich w Poznaniu, w obiektach handlowych jak np. Factory Ursus czy Galeria Ostrovia w Ostrowie Wielkopolskim oraz w obiektach użyteczności publicznej: Instytucie Biotechnologii i Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Elastyczność systemu sprawia, że w przypadku zmian w obiekcie centrale bez problemu można dostosować do nowej, np. bardziej rozbudowanej, instalacji oraz zadań, jakie ma spełniać.

 

 

Arena Lublin fot. DH Polska

 

Factory Ursus w Warszawie fot. DH Polska

 

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie fot. DH Polska

 

 

image001

 

Od maja centrale panelowe serii RZN 43xx-E są dostępne w nowej, jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie. Szczegóły u przedstawicieli handlowych D+H Polska

 

Znany jest termin i miejsce kolejnego spotkania sympatyków systemów BMS. Projekt BMS 2017 podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się w październiku, dokładnie 18-19 października 2017 w Hotelu Lamberton, Ołtarzew koło Warszawy. Obiekt ten znajduję się tuż przy autostradzie A2 łączącej Warszawę i Poznań. Data wydarzenia została starannie dobrana, tak, aby nie kolidowała z innymi eventami branżowymi.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do współtworzenia kolejnej edycji Projekt BMS 2017.

Źródło: www.projektbms.pl

Projekt BMS 2017 500px

W dniach 7-8 czerwca br. w Hotelu Sułkowski we Włoszakowicach k/Leszna odbyła się Konferencja Innowacyjne Rozwiązania dla Budownictwa. Była to VI już edycja tej konferencji, której organizatorami są firmy: Zakłady Kablowe Bitner, Kontakt-Simon S.A. oraz Miwi Urmet Sp. z o.o., a której głównym celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń między uczestnikami spotkania a jego organizatorami, a także możliwość poszerzenia kontaktów biznesowych.

 

 

Konf IRDB2

 

 

Konf IRDB1

 

 

Ta edycja konferencji została objęta patronatem honorowym przez czasopismo elektro.info reprezentowane przez redaktora naczelnego mgr inż. Juliana Wiatra oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich o/Wrocław, którego przedstawicielem był wiceprezes tegoż oddziału mgr inż. Jan Pytlarz. Patronem medialnym było natomiast czasopismo Ochrona Mienia i Informacji.

 

 

Konf IRDB3

 

 

Tuż po powitaniu gości wykład inauguracyjny wygłosił Gość Specjalny mgr. Inż. Julian Wiatr, który omówił podstawy projektowania przydomowych elektrowni fotowoltaicznych. Kolejno prelekcje mieli panowie z firm Miwi Urmet Sp. z o.o., Zakłady Kablowe Bitner oraz Kontakt-Simon S.A., a w przerwach między ich prezentacjami, przy stoiskach firmowych, goście mieli możliwość porozmawiać, wymienić się doświadczeniami czy bliżej zapoznać się z ofertą każdej z firm. Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji była uroczysta kolacja.

 

 

Konf IRDB4

 

 

Drugi dzień konferencji obfitował w kolejne prelekcje przedstawicieli organizatorów, a zakończył się wspólnym obiadem i pożegnaniem gości.

 

 

Konf IRDB5

 

 

Po raz kolejny Konferencja Innowacyjne Rozwiązania dla Budownictwa zakończyła się sukcesem. Zarówno goście jak i organizatorzy opuszczali spotkanie wzbogaceni o nowe doświadczenia i kontakty. VII edycja konferencji planowana jest na jesień br.  

 

 

W dniach 25-26 października 2017 r. w Targach Lublin odbędzie Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE”. Tematem przewodnim wydarzenia będą szczelność granic na wschodniej flance Unii Europejskiej, związane z tym wyzwania oraz planowana modernizacja wyposażenia polskich służb oraz infrastruktury granicznej.

 

Kryzys migracyjny, konflikt na Ukrainie, wzrost zagrożenia terrorystycznego, działalność zorganizowanych grup przestępczych czy obcego wywiadu – to tylko część problemów, z jakimi zmagają się służby graniczne w Polsce i Europie. Podczas konferencji teoretycy i praktycy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz wizji zapewnienia bezpieczeństwa granic na wschodzie Unii Europejskiej w erze nowych wyzwań technologicznych. Będzie to również doskonała okazja do przeprowadzenia dyskusji o zakresie współpracy straży granicznych w Europie oraz przyszłości wyposażenia tej formacji w naszym kraju. Wydarzenie jest skierowane zarówno do funkcjonariuszy służb granicznych i mundurowych, środowiska akademickiego, ekspertów ośrodków analitycznych oraz podmiotów i instytucji związanych z ruchem granicznym i współpracą transgraniczną.

 

Dopełnieniem konferencji będą targi, podczas których zaprezentują się krajowi i zagraniczni producenci szeroko rozumianego wyposażenia, urządzeń i technologii do ochrony granic przeznaczonych dla funkcjonariuszy służb granicznych, celnych, kontroli sanitarnej. Wśród gości spodziewani są przedstawiciele instytucji związanych z tematyką graniczną z państw wschodniej flanki UE oraz przedstawiciele działów techniki i logistyki krajowych służb granicznych.

 

 

Wydarzenie patronatem honorowym do tej chwili objęli:

 

Komendant Główny Straży Granicznej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Główny Lekarz Weterynarii, Pan Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski oraz portal tematyczny Defence24.

 

 

Partnerzy:

 

Collegium Civitas, Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych, Frontex – Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej zadeklarowała przysłanie ekspertów.

 

 

Zapraszani partnerzy i patroni:

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Służba Celno - Skarbowa, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, ABW, Policja, Wojska Obrony Terytorialnej, PWPW, Euroregiony, Zarząd Obsługi Przejść Granicznych, media ogólnopolskie i branżowe.  

 

 

Bannergranice17

Winkhaus Polska poszukuje dystrybutorów dla swoich produktów z branży zabezpieczeń i kontroli dostępu.

 

Firma Aug.Winkhaus z siedzibą w Telgte (Niemcy) ma ponad 160-letnią tradycję i ugruntowaną markę w branży zabezpieczeń. Charakterystyczny kwadratowy klucz to od dziesięcioleci znak rozpoznawczy marki Winkhaus w Niemczech. Polski oddział Winkhaus istnieje od 1992 roku, jest wiodącym na rynku dostawcą okuć do stolarki budowlanej. Niemal od początku działalności działa także w branży zabezpieczeń, oferując wkładki patentowe i systemy master key. W ostatnich latach poszerzył ofertę o elektroniczne systemy kontroli dostępu, innowacyjne rozwiązania oparte na technologii bezprzewodowej komunikacji kluczy i wkładek.

 

Wkładki i systemy dostępowe Winkhaus funkcjonują w domach prywatnych, a także wielu renomowanych obiektach w całej Europie. Wyposażono w nie m.in. biurowce, hotele, szpitale, muzea, stadiony i nowoczesne lotniska. Aby zwiększyć dostępność tych nowoczesnych rozwiązań na rynku polskim, firma Winkhaus poszukuje dystrybutorów.

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Akademia Projektowania Honeywell 2017

Zapraszamy na Akademię Projektowania Honeywell w Warszawie!

Jest to cykl zintegrowanych szkoleń oraz wykładów zorganizowanych w różnych regionach Polski, na których zaprezentowane zostaną specjalistycznie dobrane tematy z zakresu projektowania systemów bezpieczeństwa i automatyki Honeywell.

PROGRAM AKADEMII:

WTOREK 20.06.2017 PROGRAM

Szkolenie z zakresu : SAP cz.1 / DSO m.in:Kto odpowiada za projekt DSO?

Rafał Stanisławczyk

Jarosław Kraszewski

 

ŚRODA 21.06.2017 PROGRAM

Szkolenie z zakresu SAP cz.2, m.in. : Jak poprawnie zaprojektować system sygnalizacji pożaru w chłodniach

Rafał Stanisławczyk

 

CZWARTEK 22.06.2017 PROGRAM

Szkolenie z zakresu CCTV, m.in „Honeywell Active Alert”

Michał Mielczarek

 

Akademia Projektowania Honeywell 2017 to cykl zintegrowanych szkoleń oraz wykładów zorganizowanych w różnych regionach Polski, na których zaprezentowane zostaną specjalistycznie dobrane tematy z zakresu projektowania systemów bezpieczeństwa i automatyki Honeywell. Każdy uczestnik, który zapisze się mailowo na miejscu otrzymuje oficjalne świadectwo ukończenia szkolenia projektowego z danej tematyki.

Dokładnie rozpisaną tematykę, szczegóły zagadnień znajdują się w Planie Szkoleń 2017, natomiast formularz rejestracyjny na to wydarzenie dostępny jest na stronie internetowej Akademii Projektowania Honeywell.

Honeywell 2017 600px

III Międzynarodowa Konferencja SECURITECH 2017

O możliwościach i ograniczeniach techniki w zastosowaniach penitencjarno-ochronnych mówiono w COSSW w Kaliszu w czasie dwóch dni konferencji 30-31 maja 2017 r., którą wspólnie ze Służbą Więzienną zorganizowało specjalistyczne Wydawnictwo Euro-Media.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro oraz Dyrektor Generalny Służby Więziennej, gen. Jacek Kitliński. Patronat naukowy objął Uniwersytet Wrocławski i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu, a patronat medialny, Forum Penitencjarne.

Uroczystego otwarcia konferencji i powitania gości dokonali Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, ppłk Ryszard Czapracki wraz z Prezes Zarządu Wydawnictwa Euro-Media, Katarzyną Polesińską. Komendant wprowadzając w tematykę konferencji zwrócił uwagę na podstawowe zadania Służby Więziennej: ochrona społeczeństwa przez przestępczością, bezpieczeństwo w jednostkach organizacyjnych oraz kształtowanie wśród osadzonych społecznie pożądanych postaw. Jednocześnie wskazał na charakterystyczne i w praktyce trudne do wyeliminowania napięcie występujące między potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa i podejmowania działań przeciwdziałających powrotności skazanych do przestępstwa. Komendant zasugerował, aby podczas konferencji i w praktyce penitencjarnej unikać skrajnych postaw i korzystać z sokrateskiej zasady poszukiwania złotego środka. Wyraził przekonanie, że konferencja z pewnością da odpowiedzi na wiele pytań, a podczas sesji głos zabiorą ci, którym zależy na bezpieczeństwu jednostek.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się sesją plenarną, w której uczestnicy zostali zapoznani ze statystyką zdarzeń penitencjarnych, przedstawioną od stycznia do kwietnia br. Tematyka sesji oscylowała także wokół nowych technologii mogących mieć zastosowanie w poprawie bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych Służby Więziennej, takich jak np.: systemy łączności czy użycie autonomicznych robotów w działaniach penitencjarno – ochronnych. W czasie konferencji obok paneli naukowo – technicznych, dyskusyjnych, odbywały się warsztaty techniczne. Przez cały czas trwania konferencji, na placu apelowym COSSW w Kaliszu, w pawilonie wystawienniczym trwał pokaz innowacji technicznych z dziedziny ochrony penitencjarnej. Dużym zainteresowaniem uczestników w pierwszym dniu konferencji cieszył się pokaz działań, zorganizowany przez wykładowców zakładu technik interwencji i szkolenia strzeleckiego COSSW.

Baza logistyczna ośrodka, a także wartościowy kapitał ludzki, tworzy dobre warunki organizacyjne do wymiany poglądów, informacji i wiedzy na temat wymagań prawnych i najnowszych technologii z zakresu bezpieczeństwa i zabezpieczeń elektronicznych. Securitech 2017, to ważne nie tylko dla COSSW w Kaliszu, ale dla całej Służby Więziennej i doskonale wpisujące się w założenia ustawy o modernizacji SW, wydarzenie naukowo-techniczne, skupiające funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych, środowiska akademickiego i ekspertów z wielu instytutów badawczych oraz firm, na co dzień zajmujących się realizacją zabezpieczeń technicznych, mogących mieć zastosowanie w naszych jednostkach penitencjarnych a także gości zagranicznych z Węgier i Łotwy.

W drugim dniu Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej SECURITECH 2017, zorganizowanej w COSSW w Kaliszu, odbyły się równolegle dwie sesje naukowo-techniczne oraz pokazy najnowszych technologii ochrony. W ramach sesji, skupiono się na człowieku, jego bezpieczeństwie i higienie pracy i służby, ochronie i zapewnieniu bezpieczeństwa. Warsztaty natomiast poświęcone były systemom monitoringu, radiokomunikacji oraz systemom lokalizacji wewnątrzbudynkowej a prowadzone głównie przez ekspertów z firm zajmujących się szeroko pojętą dziedziną ochrony osób i mienia, ale także przez przedstawicieli Służby Więziennej. Prezentacje obejmowały wiele szczegółowych zagadnień z zakresu ochrony, analiz i wyników przeprowadzonych przez prelegentów badań.

Podsumowania konferencji dokonali: Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, ppłk Ryszard Czapracki i Prezes Zarządu Euro-Media, Katarzyna Polesińska. Komendant złożył na ręce Pani Prezes serdeczne podziękowania za pomoc w jej przygotowaniu. Podziękował wszystkim uczestnikom, gościom tworzącym wartość tej konferencji, licznie przybyłym funkcjonariuszom Służby Więziennej z całej Polski, którzy reprezentowali jednostki penitencjarne każdego poziomu, głównie z takich pionów służb jak: informatyka i łączność oraz ochrona. Kadrze ośrodka za zaangażowanie i sprawną koordynację przedsięwzięcia, a także instytucjom i firmom współpracującym z ośrodkiem. Podkreślił znaczenie problematyki konferencji - bezpieczeństwa i techniki, która jest tylko uzupełnieniem tego co robi człowiek. Przedstawiciel Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, dr inż. Andrzej Pawlak, Dyrektor Biura Informatyki i Łączności Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie zauważa potrzebę organizacji konferencji, ciągłej wymiany doświadczeń i zacieśnienia współpracy pomiędzy nauką, praktyką i szeroko rozumianą ochroną, a w niej nowoczesnymi rozwiązaniami i modernizacją Służby Więziennej. Prezes, Katarzyna Polesińska wyraziła przekonanie dalszej owocnej współpracy i przekazała na ręce komendanta okolicznościową pamiątkę wspólnego przedsięwzięcia.

Ogólnie w konferencji wzięło udział ok. 350 osób. Uczestnicy konferencji wysoko ocenili zakres merytoryczny spotkania, podkreślili potrzebę kontynuacji takiego przedsięwzięcia. Na zakończenie konferencji odbyło się losowanie ngród.

Tekst: mjr Joanna Kempa

Zdjęcia: mjr Grzegorz Wieczorek, COSSW Kalisz

Źródło: http://www.cossw.pl

Securitech 2017

 

Międzynarodowe Targi Bezpieczeństwa i Ochrony Pracy oraz Systemów Zabezpieczeń Przeciwpożarowych KIELCE WORK SAFETY-EXPO

Dla firm inwestujących w bezpieczeństwo swoich pracowników

Narada rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, szkolenia z ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wiele ciekawych konferencji i paneli dyskusyjnych – to wszystko już w czerwcu, podczas KIELCE WORK SAFETY-EXPO 2017.

Międzynarodowe Targi Bezpieczeństwa i Ochrony Pracy oraz Systemów Zabezpieczeń Przeciwpożarowych w Targach Kielce, to wydarzenie skierowane do firm świadomie dbających o bezpieczeństwo swoich pracowników oraz do producentów i dystrybutorów z branży.

W programie KIELCE WORK SAFETY-EXPO 2017, będzie można odnaleźć szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących targom. Zainteresowani będą mogli skorzystać z profesjonalnego szkolenia dotyczącego ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy przedmedycznej. Interesujące konferencje i panele dyskusyjne, będą doskonałą sposobnością do zgłębienia wiedzy branżowej, a w drugim dniu imprezy targowej, odbędzie się narada rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Międzynarodowe Targi Bezpieczeństwa i Ochrony Pracy oraz Systemów Zabezpieczeń Przeciwpożarowych, mają miejsce równolegle z targami pożarniczymi KIELCE IFRE-EXPO 2017– od 8 do 10 czerwca.

Na wydarzenie zaproszeni zostali przedstawiciele nadzorów budowalnych oraz strażaków z wydziałów kontrolno-rozpoznawczych komend – ze szczebli powiatowych, miejskich oraz wojewódzkich, a także reprezentanci biur projektowych, architektonicznych i inspektoratów pracy.

Źródło: www.targikielce.pl

KIELCE WORK SAFETY EXPO 300px

Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych KIELCE IFRE-EXPO 2017

Bezpośrednią ochroną ludności w Polsce zajmują się w pierwszej kolejności państwowe służby ratownicze (Państwowa Straż Pożarna, zawodowe straże pożarne, ochotnicza straż pożarna, państwowe ratownictwo medyczne, chemiczne, techniczne morskie, radiacyjne) oraz organizacje ratownicze o charakterze społecznym (GOPR, TOPR, WOPR, PCK).

Właśnie do tych służb Targi Kielce adresują Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych Kielce IFRE-EXPO. W zakresie branżowym targów ochrony przeciwpożarowej znajdują się: sprzęt ratowniczy, gaśniczy, wyposażenie (pojazdy pożarnicze - gaśnicze i specjalne, środki gaśnicze i neutralizujące, wyposażenie ochronne oraz odzież przeznaczona dla służb specjalnych, wyposażenie sanitarne oraz lekarstwa pierwszej pomocy, wyposażenie dla remiz strażackich i warsztatów), sprzęt strażacki. W ofercie Targów znajdą się również aspekty z dziedziny informatyki i łączności (analiza i rozpoznawanie zagrożeń, badania przyczyn pożarów). Spora część ekspozycji zostanie poświęcona także ratownictwu specjalistycznemu (chemicznemu i ekologicznemu, medycznemu i górskiemu, wodnemu).

Źródło: www.targikielce.pl

IFRE KIELCE 2017 400px

13 czerwca - otwarte szkolenie "Systemy sygnalizacji pożaru - przegląd aplikacji i zastosowań"

Serdecznie zapraszamy na pierwsze szkolenie z cyklu szkoleń przygotowanych wspólnie z firmą wspierającą Bosch pt: "Systemy sygnalizacji pożaru. Przegląd aplikacji i zastosowań". Szkolenie odbędzie sie w siedzibie Związku przy ul. Śmiałej 26 w Warszawie, godz. 9:30 - 15:30.

Mamy nadzieję, że szkolenia będą cieszyły się dużym zainteresowaniem. W przypadku dużej ilości zgłoszeń szkolenie zostanie powtórzone.

Pytania prosimy kierować do biura na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: www.pzpochrona.pl

Systemy sygnalizacji pożaru 400px


Wyszukiwarka

Najnowsze wydanie

OMII nr 02/2017

 

Newsletter

"Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawnictwo Euro-Media sp z o. o. z siedzibą w Warszawie, ul Rosoła 10a, w celu komunikacji związanej z użytkowaniem serwisu www.ochrona-mienia.pl oraz do celów marketingowo-reklamowych związanych z ofertami ww. wydawnictwa. Dane będą chronione zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (DzU nr 133 poz. 883 z 1997r. z późniejszymi zmianami)."

Facebook

Katalog firm

Prenumerata

baner prenumerata

Patronaty

  SECURITECH konf szkol 

okladka patroni

Imprezy masowe

Reklama

 Kiddle baner

Nr 613

reklama miwi dluga