Słynna klatka Faradaya – pomieszczenie, które izoluje nas od fal elektromagnetycznych, uniemożliwiając komunikację radiową i transmisję danych. Klatka Faradaya wydaje się być więc niemal ideałem pomieszczenia stworzonego do prowadzenia poufnych rozmów, ponieważ żaden ukryty w niej podsłuch nie jest w stanie wysyłać informacji drogą radiową. Jednak co w sytuacji, gdy w naszym biurze założona jest pluskwa, która zapisuje wszystkie rozmowy w pamięci tak, żeby można je było odsłuchać później? 

 

Na to pytanie odpowiada Krzysztof Rydlak – Product Manager firmy Spy Shop, skupiającej ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa technologicznego – „Biuro przed inwigilacją zabezpiecza się na kilku płaszczyznach i dopiero ich połączenie przynosi rezultaty. Sama klatka Faradaya to oczywiście bardzo dobre rozwiązanie, ale tylko na jednej z tych płaszczyzn – pozostałe muszą być uzupełnione specjalistyczną elektroniką do kontrinwigilacji”.

 

Profesjonalne zabezpieczenie biura

„Nasze systemy zabezpieczeń wdrażamy bardzo kompleksowo. Jedną z najważniejszych technologii są wykrywacze złącz nieliniowych. Zasada ich działania opiera się o zjawisko fizyczne – półprzewodniki, z których zbudowana jest elektronika w wyniku pobudzenia sygnałem elektromagnetycznym generują w odpowiedzi sygnały o częstotliwościach harmonicznych, które są analizowane przez urządzenie. Przykładowo, ST-402 „Cayman” renomowanej marki Selcom generuje wieloczęstotliwościowy sygnał elektromagnetyczny pobudzający w paśmie 2-3GHz, dzięki czemu wykrywa bardzo specjalistyczne radiowe podsłuchy analogowe i cyfrowe czy nadajniki mikrofalowe ukryte nawet w tak małych przedmiotach, jak karty SIM”. – dodaje Krzysztof Rydlak ze Spy Shop.

 

Innego rodzaju zabezpieczeniem są generatory szumu. Model TOWER-A to urządzenie, które emituje silny sygnał zakłócający skierowany dookolnie. Emitowane ultradźwięki odbijają się dodatkowo od powierzchni ścian, mebli oraz przedmiotów w pomieszczeniu i wypełniają je, tworząc strefę bezpiecznej rozmowy w obszarze około 30-40m2. Należy jednak pamiętać, że skuteczność działania tego typu urządzeń zależy od mikrofonu w ukrytym rejestratorze, który ma zostać zagłuszony oraz od geometrii i materiałów użytych w pomieszczeniu.

 

Tak więc zabezpieczenia nakładające się na siebie są jak warstwy, które zakrywają luki w bezpieczeństwie i nie przepuszczają newralgicznych informacji – dopiero wówczas możemy mówić o bezpiecznym biurze.

 

Więcej produktów zabezpieczających biuro dostępnych jest w ofercie dystrybutora – marki Spy Shop.

 

Pin It

 

bg
pi